הפרמטרים לתקני איכות המי-שתייה האותיות ע’ פ’

עופרת Pb
העופרת מאוד רעילה ומהווה גורם לנזקים מוחיים ולהרס מערכת עצבים,בנזק לכליות,בנזק למערכת רבייה,לפיגורים שכליים בילדים וגם לסרטן.
עד להופעת צנרת הפלסטיק הרעלת העופרת הייתה נפוצה מאוד היות שצנרת הולכת המים הייתה עשויה מעופרת,כמו גם צבעים שהיו מכילים עופרת וכד’.נכון להיום זיהומי עופרת נמצאים בשפכי תעשייתי יה כמו גם על ידי זיהום ישיר ו/או עקיף ע”י דלק המכיל עופרת.
שימוש תעשייתי בעופרת:במצברים,בתעשייה הכימית,בציפויים,בצבעים,בציוד האלקטרוני,בפלסטיקה, ברפואה וטרינרית,בדלק,בהגנה מקרינה,בתחמושת,בזכוכית ובהלחמות.
עכירות – מדד מוצקים שמרחפים
עכירות הנה ביטוי למידת פיזור וגם בליעת אור ואינה דווקא כמות האור שמסוגלת לעבור דרכם, ונמדדת באורך גל של (nm) 545.הגורם לעכירות מים הנם המוצקים המרחפים והחלקיקים הקולואידים כדוגמת חלקיקי החרסית,החומרים האורגנים,האצות ושלל מיקרואורגניזמים.
העכירות בעיקר פוגעת אסתטית,פגיעה גם ביעילות חיטוי המים,פוגעת באמינות יעילות בדיקות אנליטיות של המים,כך שבדיקות המים שמתקבלות ע”י ספקי המים לא תמיד נכונות.לאחרונה העכירות הפכה לפרמטר בריאותי חשוב בשל המחסה שחלקיקי הקולואידים והמרחפים מאפשרים למתכות כבדות ו/או לחיידקים שנספחים אליהם,הספיחה אליהם טובה נוכח שטח הפנים הגבוה.כמו גם שחלקיקים קולואידים עלולים לייצר תוצרי לוואי רעילים תוך כדי תהליך חיטוי המים.
במי-תהום שנהנים מסינון טבעי העכירות בדרך כלל נמוכה,למשל במים עיליים נעה בין 1 ל-200 NTU
פוספט ≡ 4 PO
הפוספאט למעשה הוא אשלגן כלומר מינראל שמצוי בריכוז גבוהה על פני כדור הארץ.אך ריכוזו במים נמוך מאוד היות והסלעים שבם הוא כלוא אינם מתרוחחים בקלות.הריכוזים במים נמוכים מ-10 מ”ג/ליטר.אשלגן נחוץ מאוד לאדם,בעלי-חיים כמו כן לצומח בריכוזים נמוכים אבל בהחלט הופך לרעיל בריכוזים גבוהים.לצערי עדיין אין תקן לתכולת אשלגן אשלגן היות והריכוזים של החומרים הם נמוכים ובכך אינם מזיקים בריאותית.ריכוז אשלגן במקורות המים הטבעיים שבמדינה נמוך יחסית בעל ערך קבוע כמעט בכל מקורות המים. ריכוז אשלגן בשופכין באופן יחסי גבוה. לכן שינויים בריכוז האשלגן בד”כ מעיד על שפכים או קולחין שעברו תהליכי סינוני קרקע על כן לא מופיע בם החיידק האינדיקטורי.
פלואור F
הפלואוריד קיים במים באופן טבעי. רוב המים העיליים אינם כוללים ריכוז שמעל 0.3 מ”ל/ליטר.
ריכוז שכזה במים רצוי כי מעבר לריכוז הסף המינימאלי הוא פשוט מגן על השיניים מפני העששת ותורם לחיזוק האימייל בשן,אבל מעבר לריכוזי הסף המכסימליים עלול לגרום להתפוררות השן התופעה נקראת “Fluorosis” במיוחד למבוגרים שבייננו כמו גם לצבע חום בשיניים ובחניכיים.ככל שהאדם שותה יותר מים חייבים להוריד את מינון הפלואוריד בהתאם.במקרים שבהם ריכוזי הפלואוריד נמוכים מהערך המינימאלי , נוהגים לצערי להוסיפו למים באופן מלאכותי,חייבים לציין שרוב משחות השיניים מכילות פלואור בכדי שנצחצח שיננים ונפלוט את המשחה לכיור ובכך לא נעשיר את הגוף שלנו בפלואור מיותר .
הכלל אצבע בעולם הנה השקעה של 1$ בפלואור במים חוסכת 50$ בטיפול שיניים עתידי.
פנולים וגם שמנים מינרלים
מקור יחידי לפנול ושמן מינראלי במים הנו זיהומי תעשייה או זיהומי דלק. פנול הוא חומר מסרטן ושמן מינראלי הנו רעיל. וגם גורמים לבעיה אסתטית,ולטעם/ריח דוחים כמו גם פגיעה ביכולת מעברם של גזים בפאן הביניים – מי האטמוספרה.

סגירת תפריט
×

עגלת קניות