אבנית- מה זה? איך נוצר? מה הסיכונים?

כאשר יורדים גשמים הם נאגרים באופן טבעי באדמה, באדמה הם עוברים דרך מגוון סלעי גיר ופשוט מאוד ממיסים אותם. תהליך זה מוביל את המים להתרכב עם החומרים מהם עשויים אבניה גיר, עם חומרים כגון נחושת, ברזל, נחושת וכדומה, כך שביחד התערובת מוליכה להיווצרות של אבנית. כאשר המים מכילים אבנית הם יותר קשים. בארץ כלל מקורות המים מכילים כמות כזו או אחרת של אבנית, למרות שיש אזורים בהם האבנית הרבה פחות מורגשת עקב סוג האדמה- למשל בצפון רמת הגולן בה האדמה יותר בזלתית.

איך נוצרת אבנית

מזיק לבריאות?

רבים טועים לחשוב שריכוז של אבנית במים עשוי להוביל לתחלואה, עם זאת יש לנפץ מיתוס זה, אבנית אינה מובילה לתחלואה אלא ההפך- לפי מחקרים חדשים בתחום נמצא שהיא בעצם בריאה- המחקרים מראים ש”מים קשים” חשובים עבור תפקוד יעיל של מגוון מערכות גופניות. מכאן שכן ניתן לשתות מים שאינם מסוננים ללא דאגה. עם זאת לאבנית יש חסרונות אחרים. ראשית היווצרות של אבנית פשוט פוגמת בטעם המים- עובדה שפוגמת הן מההנאה מכוס הקפה והן משתיית מי הברז. כמו כן ריכוז של אבנית יוצר כתמים בעלי גוון לבן על מגוון כלי סנטריה כך שנאבד הברק הטבעי, אבנית עשויה להוביל לקורוזיה ואף לנזילות ובנוסף היא גם מובילה לנזק של מיליארדי שקלים לחקלאים ולתעשייה.

מהי אבנית

בזבוז חשמל

אחת הבעיות הכי נפוצות של אבנית היא העובדה שהיא שוקעת על פני גופי חימום, (מדיח כלים, צנרת של מים חמים, מכונת כביסה..), ומכאן שפוגמת בגופי החימום. כמו כן כאשר מדובר על שכבת אבנית הרי שהיא יוצרת שכבת בידוד, ועל כן יש צורך להשתמש ביותר חשמל- כל מ”מ של אבנית מוביל לעליה של 10% בצריכת החשמל ומכאן שמדובר על הוצאות חודשיות יותר מנופחות שניתן למנוע.

פתרון

כיום יש מגוון פתרונות עבור אבנית. על כן מי שסובל מבעיית אבנית, (רוב תושבי הארץ), ישמח לגלות שפע של פתרונות אידאליים, הן עבור מניעת הצטברות שכבת האבנית והן לטובת השבת טעם המים הרצוי.

 

סגירת תפריט
×

עגלת קניות